2017 Board of Directors


Back Row: James Daley, Scott Moore, Jon Daley, Jean Sullivan, Jason Nicholson, Shannon Gillan, Ryan Foley, Kevin Potter, Neil Falls, Mike Jensen, Brent Palsson, Charles Caldwell, Kyle Rivington
Middle Row: Lana Dean, Kaytlin Barr, Trish Shantz, Jo-Anne Graham, Jennifer Higgonson-Martin, Faye Potter, Krista Jefferies, Kathy McCord, Patrica Boyd, Laurie Dillon
Front Row: Tracey Zoobkoff, Martha Palmer, Lisa Belton, Abby Argue-Findlay, Lynn Hudson, Joyce Trafford, Dan Lord, Chad Findlay, Doug Norton, Ronnie Bidgood

Leadership

Dan Lord – President of Agriculture

Abby Argue-Findlay – President of Homecraft

Chad Findlay – Vice President of Agriculture

Lisa Belton – Vice President of Homecraft

Doug Norton – 2nd Vice President of Agriculture

Martha Palmer – 2nd Vice President of Homecraft

Lynn Hudson – Interim General Manager

Joyce Trafford – General Manager

COMMITTEES

Director at Large: Chad Findlay
Concessions: Chad Findlay
Light Horse: Doug Norton, Ryan Foley
Heavy Horse: Neil Falls, Brent Palsson
Gate: James Daley
Parking: Jon Daley
Dairy Cattle:Kyle Rivington
Beef Cattle: Scott Moore
Sheep: Mike Jensen
4-H Club: Mike Jensen
Field Crops: Charles Caldwell
Fruit and Vegetables: Kyle Rivington
Grains and Seeds: Charles Caldwell
Honey & Maple Syrup: Lisa Belton
Wine & Beer: Lisa Belton
Flowers: Kaytlin Barr, Lana Dean
Culinary Science: Faye Potter, Annie Craig
Junior Department: Krista Jefferies, Kathy McCord, Jean Sullivan
Sewing, Needlework & Crafts: Martha Palmer, Patricia Boyd, Laurie Dillion
Antiques: Ron Bidgood, Tracey Zoobkoff
Story Book Farm: Harold Daley

AGRICULTURAL 
PAST PRESIDENTS

1869 William Holmes*
1870 Richard Kidd*
1880 Thomas Hodgins*
1886-87 Alexander Andrews*
1888-89 Hugh Gourlay*
1893-96 G. Nelson Kidd. M.L.A.*
1897-98 Thomas Hodgins*
1900-01 William Argue*
1902-03 James H. Armstrong*
1904-05 Patrick J. Lynchke, V.S.*
1905-06 William Reid*
1906-07 William Barton*
1908-09 John W. McElroy*
1910-11 W. James Johnston*
1912-13 Joseph Gourlay*
1914-15 Forest S. Caldwell*
1916-17 James J. Wilson*
1918-19 Edward J. Hughes*
1920-21 B. J. Grace*
1922 Howard K. Hodgins*
1923 J. H. Armstrong*
1924 William G. Rivington*
1925 Thomas E. Carroll*
1926 Andrew Armstrong*
1927 Joseph S. Ragsdale*
1928 George H. Caldwell*
1929 Byron Boyd*
1930 H. Washington Graham*
1931 C. Hardy Armstrong*
1932 Horace Downey*
1933 Dr. Alonzo B. Hyndman* M.D.
1934 Levi Black*
1935 Samuel J. Scissons*
1936 Ambrose Carroll*
1937-38 T. Ruggles Rivington*
1939-40 W. Erksine Johnston* M.L.A.
1941 Graham Hodgins*
1942 G. Percy Gamble*
1943 Dr. E. F. Johnston* D.V.M., V.S.
1944 W. John Wilson*
1945 James G. Murphy*
1946 John M. Story*
1947 Horace Armstrong*
1948 Henry S. Kennedy*
1949 Ambrose Scissons*
1950 Howard Caldwell*
1951 Hugh John Montgomery*
1952 Mackie D. Anderson*
1953 Stuart Hanna*
1954 Weldon Johnston*
1955 Glenn Rivington*
1956 William B. Hodgins*
1957 J. Albert Boyd*
1958 Lester Story*
1959 Leo Hogan*
1960 George Kennedy
1961 Dalton Baird*
1962 Robert Moore*
1963 John Armstrong*
1964 J. Ainslie Berry*
1965 Maurice McCallum*
1966 Gordon Caldwell*
1967 William Argue
1968 Douglas Rivington
1969 Donald L. Black*
1970 Frank Murphy
1971 Hugh Anderson*
1972 Ken Stevenson*
1973 Nybert Irvine*
1974 Dr. A. G. Quackenbush*
1975 Reynold Scharf*
1976 Ivan Baird*
1977 Stanley Carruthers
1978 Donald B. Munro*
1979 Neville Johnston
1980 Scott Caldwell*
1981 Ken Paul
1982 Jack Murphy*
1983 George Wilson
1984 Delmer Cavanagh
1985 Ross Craig*
1986 Wallace Armstrong*
1987 Wilbert Paul
1988 Brian Rivington
1989 Lorne Montgomery
1990 Bruce Baird
1991 Harold Daley
1992 Barry Beach
1993 Bill Robinson
1994 Dale Dean
1995 Keith Samson
1996 Bruce Munro
1997 Doug Armstrong
1998 Bob Foster
1999 Ross Caldwell
2000 Wally Johnston
2001 Brian Howie
2002 Bill Wilson
2003 Don Cavanagh
2004 J. Albert Argue
2005 Glen Byrne
2006 Barry Dean
2007 Lee Cavanagh*
2008 Gordon McCord
2009 Barry Paul
2010 Bruce Paul
2011 Blair Armstrong
2012 Paul Caldwell
2013 Matt Munro
2014 Bruce Hill
2015 Dale Deugo
2016 Ron Bidgood

DECEASED

PAST PRESIDENTS OF THE HOMECRAFT DIVISION

1915-1918 Mrs. G.A. (Martha) Hodgins*
1919-1920 Mrs. F.S. (Sara) Caldwell*
1921-1923 Mrs. A.E. (Violet) Hunt*
1925-1930 Mrs. George N. (Hattie) Olive*
1931 Mrs. Joseph (Lucy) McBride*
1933-1936 Mrs. W.G. (Anna) Rivington*
1937-1938 Mrs. James H. (Jean) Armstrong*
1939-1940 Miss Ina Hodgins*
1941 Mrs. A.B. (Greta) Hyndman*
1942 Miss Anna Johnston*
1943 Mrs. Perley (Lila) Morris*
1944 Mrs. W.G. (Hilda) Robertson*
1945 Mrs. J.W. (Lila) Humphries*
1946 Mrs. A.E. (Clara) Cavanagh*
1947 Mrs. L.H. (Lillian) Lett*
1948 Mrs. J.J. (Willa) Reid)*
1949 Mrs. Herb (Edna) Johnston*
1950 Mrs. George (Ella) Carry*
1951 Mrs. T.R. (Myrtle) Rivington*
1952 Mrs. H. (Enas) Downey*
1953 Mrs. Leslie Armstrong*
1954 Mrs. Perley (Lila) Morris*
1955 Mrs. Percy (Gladys) Gamble*
1956 Mrs. Lorne Davis*
1957 Mrs. M.D. (Lillian) Anderson*
1958 Mrs. Daisy Kennedy*
1959 Mrs. W.E. (Aleta) Johnston*
1960 Mrs. Shirley Hodgins
1961 Mrs. Madeleine Armstrong*
1962 Mrs. Edythe Richardson
1963 Mrs. Agusta Armstrong*
1964 Mrs. Doris Lett*
1965 Mrs. Audrey Richardson
1966 Mrs. Eva Downey*
1967 Mrs. Edith Read*
1968 Mrs. Olive Rivington
1969 Mrs. Lola Baird*
1970 Mrs. Gwen Cowan*
1971 Mrs. Ruby Armstrong*
1972 Mrs. Roma Baird*
1973 Mrs. Martha Armstrong*
1974 Mrs. Ruth Kennedy
1975 Mrs. Lena Healey*
1976 Mrs. Evelyn Baird*
1977 Mrs. Greta Armstrong*
1978 Mrs. Irene Richardson*
1979 Mrs. Ruby Munro*
1980 Mrs. Lorna Black*
1981 Mrs. Jean Azulay
1982 Mrs. Margaret Munro
1983 Mrs. Shirley Grant
1984 Mrs. Donna Young
1985 Mrs. Heather Cavanagh*
1986 Mrs. Audrey Guiges
1987 Mrs. Eleanor Carruthers
1988 Mrs. Lois Bidgood
1989 Mrs. Shirley Dawson
1990 Betty Bradley*
1991 Gail Turner*
1992 Evelyn Craig
1993 Isabel Wilson
1994 Gail Argue
1995 Nancy Craig*
1996 Wendy Lathem
1997 Elaine Daley
1998 Mary Samson
1999 Debbie Hillier
2000 Wendy Deugo
2001 Linda Downey
2002 Gail Hill
2003 Kathy Foster
2004 Beverley Cowan
2005 Janet Foley
2006 Norma Baird
2007 Laura Campbell
2008 Heather Barr
2009 Janice Paul
2010 Marilyn Cavanagh
2011 Lynn Hudson
2012 Heather Johnston
2013 Wendy Cox
2014 Laurie Hill
2015 Jolene Dickson
2016 Tracey Zoobkoff

PAST DIRECTORS

1896 William Armstrong*
1915 Mrs. Joseph (Maud) Gourlay*
1915 Mrs. George (Mabel) Reid*
1915 Miss Lila Reid*
1918 W.J. Armitage*
1918 Dr. C.F. Magee*
1918 Mrs. O.M. (Della) Groves*
1919 Mrs. George (Louise) Caldwell*
1922 Mrs. H.W. (Jean) Graham*
1923 J.C. Hopkins*
1925 Charles Newton*
1926 S.B. Edey*
1929 Wyman Eady*
1931 E.W. Paul*
1931 Mrs. S.J. (Anne) Scissons*
1932 Clifford Bradley*
1933 Alfred Kennedy*
1934 Mrs. Ben (Louise) Craig*
1934 Mrs. J.C. (Pearl) Hopkins*
1943 Claude Armstrong*
1946 Mrs. E.F. (Myrtle) Johnston*
1950 J. Eber Caldwell*
1950 Mrs. W.J. (Inez) Miller*
1952 Mrs. Ambrose (Gertrude) Scissons*
1952 Mrs. Alfred (Lillian) Reid*
1954 Dr. A.A. Hanna*
1957 Mrs. Harvey (Ruby) Craig*
1960 Mrs. Merritt (Vi) McGee*
1960 Mrs. Lester (Sally) Story*
1962 Vernon Murphy*
1962 Mrs. Hester Shackleton
1965 Mrs. H.J. (Isabel) Montgomery*
1965 Mrs. Frank (Verna) Lackey*
1967 Allan Mooney*
1970 Mrs. Norma Carruthers*
1977 Mrs. Daisy Samson*
1978 Mrs. G.A. (Thelma) Lodge*
1978 Mrs. Harold (Betty) Kennedy
1979 Mrs. Winston (Ella) McGee
1979 Mrs. Joy Bradley
1980 Mrs. James (Barbara) Armstrong
1984 Mrs. Gail McCooeye
1984 Derek Robinson*
1987 Mrs. Shirley Wall
1989 Mrs. Heinke Brodersen
1990 Mrs. Miriam Gourlay
1990 Mrs. Peggy Palsson
1990 Mrs. Linda MacDonald
1990 Mrs. Susan Howie*
1991 Doug Hewitt*
1993 Mrs. Sue Falls*
1995 Mrs. Peggy Graham
1997 Miss Heather Crawford
1997 Nancy Montgomery
1999 Mrs. Sue Hemphill
2001 Mrs. Shelley Clouthier
2011 Charlene Johnston

Agricultural Society Members**

**These names have appeared in minutes in the years spanned but no indication if they were ever past Directors or Presidents.
1870 Samuel Alexander
1870 Thomas Lett
1870 Thomas Armstrong
1870 John Caldwell
1870 Samuel Caldwell
1870 James Cavanagh
1870 John Peasson
1870 James Gilchrist
1870 Thomas Alexander
1870 William Alexander
1870 John Butler
1870 William Holmes
1889 William Kidd
1889 William Falls
1890 Nesbitt Alexander
1890 Adam Hodgins
1892 W.J. Alexander
1892 John Carruthers
1892 Edward Argue
1893 Henry McBride
1894 George Hodgins
1895 David McKay
1895 John Lett
1895 William Armstrong
1896 John Gourlay
1901 Charles Argue
1902 R.T. Richardson
1907 James Boyd
1907 T.E. Argue
1907 David Kennedy
1907 Thomas J. Black

About Us

For 153 years Carp Fair has showcased everything from agricultural exhibits to live musical performances. There is something for everyone and all age groups. Throughout the year the Carp Fairgrounds offer indoor winter storage, licensed hall rentals and beautiful grounds to host your event.

Stay Connected

3790 Carp Rd. Carp, ON K0A 1A0
T: 613.839.2172
F: 613.839.1961
E: info@carpfair.ca